چگونه بهره‌وری خود را با توسعه‌ی ریزعادت‌ها افزایش دهیم؟

 

اگر تا به‌حال سعی کرده‌اید با تغییر رفتار و عادات خود میزان بهره‌وری در کار و زندگی‌تان را افزایش دهید، حتما می‌دانید که متعهد بودن به عادات و رفتارهای جدید تا چه‌ حد دشوار است. خوش‌بختانه، ریز عادت‌ها (Mini habits) می‌توانند گزینه‌ای بهتر برای افزایش بهره‌وری و ایجاد تغییر در زندگی ما باشند.

هنگامی که صحبت از ایجاد تغییرات طولانی و ماندگار در میان باشد، ریز عادت‌ها می‌توانند شانس موفقیت ما را افزایش دهند. در ادامه با مرور نکات مختلفی درباره‌ی ریز عادت‌ها، شما را با روش کمک گرفتن از آن‌ها برای بهره‌وری بیشتر در زندگی آشنا خواهیم کرد.

 

مزایای ریز عادت‌ها

 

بهره‌وری

 

به زمانی فکر کنید که قصد داشتید یک تغییر کاربردی در زندگی خود ایجاد کنید، اما نتوانستید با آن همراه و هماهنگ بمانید. ممکن است انگیزه‌ی خود را از دست داده باشید، یا احساس کرده باشید که زمان کافی برای هماهنگ شدن با آن را نداشتید. اگر چنین است، شما تنها فردی نیستید که در این راه دچار مشکل و حتی شکست شده‌اید و این یک تجربه‌ی رایج است. با این حال، می‌توان از وقوع آن جلوگیری کرد.

مشکلی که اغلب در شکل دادن عادت‌های جدید پیش می‌آید این است که با توجه به زمان‌بر بودن این فرایند، هر چه تغییر بزرگ‌تر باشد به انگیزه‌ی بیشتری برای همراهی با آن نیاز است. برای ماندگار کردن جاذبه‌ی عادات جدید، تغییرات مورد نظر شما باید بی‌دردسر و آسان به‌نظر برسند و این دقیقا همان جایی است که ریز عادت‌ها می‌توانند به کمک‌ شما بیایند.

ریز عادت‌ها در واقع عادات خرد و رفتارهای مثبتی هستند که شما می‌توانید خود را به اجرای روزانه‌ی آن‌ها ملزم کنید. از ویژگی‌های ریز عادت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • حتی اگر کمترین میزان انگیزه را دارید، همچنان می‌توانید آن‌ها را انجام دهید.
  • به بیش از چند ثانیه یا چند دقیقه زمان نیاز ندارند.
  • تکرار آن‌ها آسان است.
  • به‌سادگی با برنامه‌ی روزانه و زندگی شما تطبیق پیدا می‌کنند.
  • ساده هستند و شامل حداقلِ مراحل اجرایی هستند.

برای درک بهتر، این مثال را در نظر بگیرید؛ اگر قصد دارید میزان آب مصرفی روزانه‌ی خود را افزایش دهید، ریز عادت روزانه‌ی شما می‌تواند نوشیدن یک لیوان آب باشد که چند بار در روز تکرار می‌شود. تا زمانی که شما به هدف روزانه‌ی حداقلی خود می‌رسید، می‌توان گفت شما در بهبود فرایند هیدراته نگه‌داشتن بدن خود موفق هستید.

مشاهده کردید که انجام ریز عادت‌ها چقدر ساده به‌نظر می‌رسد. این سادگی به این دلیل است که ریز عادت‌ها طراحی شده‌اند تا فارغ از این که فرد تا چه حد بی‌انگیزه، مشغول یا بی‌علاقه است، کارآمد باشند. با کمک آن‌ها، پیش از این که خودتان متوجه شوید، رفتار جدید در شما شکل گرفته است و به بخشی از روند روزمره‌ی زندگی‌تان تبدیل شده است.

حالا زمان آن رسیده که با شیوه‌ی به‌کار گیری ریز عادت‌ها آشنا شویم.

 

یک ریز عادت سازنده را انتخاب کنید

 

ریز عادت

 

با توجه به حرفه‌‌ی خود و تعریف یا نیازی که از بهره‌وری در ذهن دارید، ممکن است هدف بزرگی را در نظر داشته باشید و به‌دنبال تغییرات بزرگ هم باشید، به‌ویژه اگر مشغله‌تان زیاد است و باید وظایف زیادی را به سرانجام برسانید. در چنین حالتی، کلید موفقیت این است که در یک زمان، یک کار کوچک را انجام دهید.

فرض کنیم قصد دارید تمرکز خود روی کارتان را افزایش دهید و وظایف بیشتری را تکمیل کنید. در این مورد، بهترین کار این است که به‌جای جستجوی راه‌های جدید برای انجام کار، به‌دنبال چیزهای ساده‌ و پیش‌پا افتاده‌ای باشید که تمرکز و سطح انرژی شما را بهبود می‌بخشند. بنابراین، ریز عادت‌ شما می‌تواند در حد خوردن یک موز در آغاز کار باشد تا انرژی مورد نیاز بدن را تامین کند.

اگر از وضعیت تغذیه و فعالیت خود راضی هستید، می‌توانید یک ریز عادت دیگر را جایگزین کنید، مانند بی‌صدا کردن یا غیرفعال کردن هشدارهای گوشی در هنگام کار. انجام این عادت کوچک تنها چند ثانیه از وقت شما را به خود اختصاص می‌دهد ولی در ادامه به شما کمک می‌کند از حواس‌پرتی‌های احتمالی دور باشید.

اگر یک رفتار را انتخاب کردید و متوجه شدید که تعهد به اجرای آن بسیار سخت است، سعی کنید آن را ساده کنید. به این فکر کنید که تغییر چه معنایی دارد و از فشار آوردن به خود برای انجام کار بیشتر خودداری کنید.

مهم‌ترین چیز این است که رفتار را برای خود و در بطن زندگی خود ساده‌سازی کنید. اگر از موز بدتان می‌آید، هیچ اجباری نیست که هر روز موز بخورید تا انرژی خود را حفظ کنید. همچنین، اگر تلفن شما به‌نوعی ابزار کار شما هم محسوب می‌شود، نیازی نیست آن را از دسترس خود خارج کنید. ریز عادتی را انتخاب کنید که مناسب شما باشد و هر بار که آن را انجام می‌دهید به خود پاداش بدهید.

 

ریز عادت‌های خود را با تلنگرها ساده‌تر کنید

 

بهره‌وری

 

ریز عادت‌های شما برای موفقیت به نوعی یادآور نیاز دارند. این یادآور باید چیزی باشد که شما به آن پاسخ می‌دهید و باید به‌اندازه‌ای تکرار شود که بتوان روی تداوم آن حساب کرد.

یک جنبه‌ی ریز عادت‌ها که پیش‌تر هم به آن اشاره شد، این است که آن‌ها را در زندگی خود جای دهیم. یک ترفند عالی برای این کار این است که از برنامه‌‌ی کاری فعلی خود به‌عنوان یادآور استفاده کنید تا شما را وادار کند عادت را در لحظه انجام دهید.

برای مثال، اگر ریز عادت شما نوشتن لیست وظایف روزانه است، یادآور شما می‌توانید این باشد که به محض نشستن پشت میز خود، اولین کاری که انجام می‌دهید نوشتن همین فهرست باشد. این کار باعث می‌شود کمتر حس کنید که کار اضافی انجام می‌دهید و نگارش این لیست بیشتر به بخشی از روتین روزانه‌ی شما شبیه خواهد شد.

یک راه دیگر برای به‌ کار گیری یادآورها، این است که روی گوشی یا رایانه‌ی خود یک یادآور تنظیم کنید. اپلیکیشن‌های مختلفی برای این کار وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای این کار استفاده کرد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به Habitify اشاره کرد.

 

رفتار جدید خود را بسازید

 

بهره‌وری

 

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، برای شکل دادن یک عادت جدید در خود، دست‌کم ۱۸ روز زمان نیاز دارید و برای خودکارسازی آن حدود ۶۰ روز نیاز است که البته زمان زیادی است. سادگی ساختار ریز عادت‌ها به‌گونه‌ای است این روند را بسیار دست‌یافتنی‌تر می‌کند، اما به یاد داشته باشید که نباید عجله کنیم.

هنگامی که عادت روزانه‌ی خود را تکرار می‌کنید، می‌توانید به آن اضافه کنید، اما همیشه باید به‌یاد داشته باشید که ریز عادت اصلی همان هدف شماست. اینکه شما تناوب یا مدت زمان عادت خود را افزایش می‌دهید به این معنی نیست که اگر انجام آن را به یک بار در روز برگردانید، شکست خورده‌اید. در این شرایط هم شما هنوز به هدف خود می‌رسید و هنوز درگیر با تعییر رفتار هستید.

زمانی که در این تغییر به اطمینان بیشتری رسیدید، می‌توانید ریز عادت‌های دیگر را هم به روتین خود اضافه کنید. به این اصل پای‌بند باشید که فقط یک موضوع را اضافه کنید و اگر سعی دارید بیش از یکی را اضافه کنید، به اولین عادت خود برگردید و دوباره تلاش کنید.

 

ریز عادت‌های متناسب با سبک زندگی شما

 

دنبال کردن پیشرفت شخصی در کار و افزایش بهره‌وری یعنی شما باید به دنبال تغییری دست‌ یافتنی باشید و این تغییر باید مکمل محیط کار شما باشد. ریز عادت‌ها یک راه‌کار شگفت‌انگیز برای رسیدن به خلاقیت و ایجاد تغییرات مثبت، بدون مختل کردن برنامه‌‌های روزانه شما به حساب می‌آیند.

این عادت‌های کوچک و ساده راهی مناسب برای افزایش انگیزهشما هستند و به ارتقا بهره‌وری شما در محیط کار کمک می‌کنند. بنابراین، اگر احساس می‌کنید در زندگی روزمره‌ ی خود گیر افتاده‌اید، یا درباره‌ی گام‌های بعدی خود مطمئن نیستید، ریز عادت‌ها را به برنامه‌ی خود اضافه کنید تا بتوانید دوباره فرمان زندگی را در دست بگیرید.

 

 

 

منبع: Make Use Of

 

نویسنده : محمد مهدی سادات

۵
از ۵
۱۰ مشارکت کننده

جست و جو

تماس با ما

با ما تماس بگیرید و از مشاورین ما کمک بخواهید.
0919-2584104

ما را دنبال کنید!

منتخب سردبیر