عمر باتری آیفون ۱۴ رکورد خواهد زد

 

 

اپل در آیفون 14 احتمالا از نسل جدیدی از تراشه‌های 5G ساخت TSMC بهره ‌می‌گیرد که می‌تواند در زمینه افزایش عمر باتری رکورد جدیدی را ثبت کند.

 

پس از بهبودهای ایجاد شده در عمر باتری سری آیفون 13، به‌نظر می‌رسد اپل قصد دارد با آیفون 14 پا را از حد فراتر بگذارد و نسل جدید تراشه‌های کوچک‌تر و ارتقا یافته TSMC 5G را جایگزین نمونه‌های ساخت سامسونگ کند.

 

براساس گزارشی که توسط خبرگزاری Daily Economics تایوان منتشر شده است، شرکت تراشه‌ساز TSMC با فرآیند جدید و پیشرفته در تولید خود، قرار است با عبور از سامسونگ، تامین‌کننده تمامی سفارش‌های تراشه 5G اپل برای خط تولید آیفون 14 باشد.

 

تحلیل‌گران بر این باور هستند که این تراشه‌ها از معماری 6 نانومتری TSMC استفاده خواهند کرد که اولین بار در انجمن فناوری این شرکت در سال 2021 معرفی شد. آنها همچنین پیش‌بینی می‌کنند که تمرکز اصلی بازار امسال بر ارتقای تراشه‌های 5G نخواهد بود، بلکه عمدتا به چیپست‌های فرستنده RF مورد نیاز برای 5G یا Wi-Fi 6 و 6E اختصاص خواهد یافت.

 

پیش‌تر شایعه‌ای به‌وجود آمده بود که پشتیبانی آیفون 13 از فناوری Wi-Fi 6E را تایید می‌کرد، اما در نهایت این اتفاق نیفتاد. حال اگر تراشه جدید 5G از آخرین باندهای موجود در آیفون 14 پشتیبانی کند، امری منطقی خواهد بود.

 

عمر باتری آیفون 14، رکورد خواهد زد؛ بررسی تاثیر تراشه‌های 5G اپل

 

TSMCبه توضیحاتی درباره فرآیند 6 نانومتری ملقب به RF در وبلاگ خود پرداخته است. از آنجایی‌که هر میلی‌متر مربع اضافی از مساحت مادربرد دستگاه هوشمند، ابعاد باتری را به همان نسبت کاهش می‌دهد، بنابراین این پروسه بر عمر باتری نیز تاثیر خواهد گذاشت. کوچک شدن فرستنده RF 5G بخش بزرگی از فضای منطقه را آزاد می‌کند.

 

بر اساس اطلاعات انجمن فنی TSMC، فرآیند 6 نانومتری RF باعث کاهش قابل توجه مصرف انرژی و مساحت برای فرستنده‌های این فناوری در زیر باندهای 6 گیگاهرتز و با موج‌های میلی‌متری خواهد شد. با توجه به اینکه عملکرد، اجرا و عمر باتری دستگاه برای کاربران حائز اهمیت است، فناوری جدید موجود در این تراشه، باعث کاهش مصرف انرژی و پشتیبانی کم‌نقص از Wi-FI 6/6e خواهد شد.

 

فارغ از بهبودهای به‌وجود آمده در ارتباط با اتصال 5G و وای‌فای، یکی دیگر از دلایل موجه برای استفاده از تراشه TSMC در آیفون 14، به‌وجود آمدن فضایی بیشتر برای افزایش طول عمر باتری است، به‌علاوه آن، مودم‌های 5G همچنان تشنه انرژی هستند و به همین دلیل است که اپل به کاربران توصیه می‌کند که 5G را تنها در زمان استفاده خود روشن کنند.

 

با نسل آینده آیفون و تجهیز به تراشه‌ جدید TSMC، ممکن است معادلات سابق برهم خورد و بسیاری از موارد بهبود یابد. با این‌حال شواهد حال حاضر حاکی از ارتقای قابل توجه آیفون 14 در زمینه اتصال و عمر باتری است.

 

 

 

نویسنده : ژاله اسفندیاری

۵
از ۵
۱۱ مشارکت کننده

جست و جو

تماس با ما

با ما تماس بگیرید و از مشاورین ما کمک بخواهید.
0919-2584104

ما را دنبال کنید!

منتخب سردبیر