آموزش تبدیل پارتیشن MBR به GPT در ویندوز بدون پاک شدن اطلاعات

 

روش‌های بسیار ساده‌ای برای تبدیل پارتیشن‌های MBR به GPT در ویندوز وجود دارد که انجام آنها آسیبی به داده‌ها و اطلاعات شما نمی‌زند. در ادامه این مقاله ما در مورد هر دو روش بحث خواهیم کرد.

 

به زبان ساده تمام درایوهای موجود بر روی هارد برای ردیابی اطلاعات موجود به جدول پارتیشن نیاز دارند. جدول پارتیشن، بخش های یک درایو را آدرس‌دهی کرده و به سیستم‌عامل کمک می کند تا فایل های مورد نیاز خود را پیدا کند.

 

سیستم‌عامل شما از دو نوع جدول پارتیشن master boot record یا همان MBR و GUID Partition Table یا به اختصار GPT استفاده می‌کند. اما گاهی اوقات باید بین دو جدول MBR و GPT جابجا شوید که این کار مستلزم پاک کردن اطلاعات بر روی هارد است.

 

اما حالا دو نرم‌افزار رایگان تبدیل MBR به GPT وجود دارد که می توان با استفاده از آنها جدول پارتیشن خود را با خیال راحت تغییر داد؛ بدون اینکه اطلاعات حذف شوند. اما پیش از انجام این کار بیایید نگاهی به تفاوت بین MBR و GPT و دلیل استفاده از هر یک را بررسی کنیم.

 

gpt-mbr.jpg

 

 

جدول پارتیشنMBR

 

MBR قدیمی ترین گزینه بوده و بنابراین با طیف گسترده‌ای از سیستم ها سازگار است. MBR برای سیستم های شخصی IBM ساخته شده و به همین ترتیب؛ گزینه اصلی جدول پارتیشن بندی برای دستگاه های ویندوزی است. Master Boot Record نام خود را توصیف می کند و حاوی بوت لودر سیستم عامل و اطلاعات مربوط به پارتیشن های درایو می باشد. MBR فقط با درایوهایی با اندازه 2 ترابایت کار می کند. به علاوه، یک درایو MBR فقط می تواند 4 پارتیشن اصلی داشته باشد.

 

 

جدول پارتیشن GPT

 

GPT جدیدترین گزینه است که با بایوس UEFI هماهنگ است. GUID Partition Table به هر پارتیشن درایو یک شناسه منحصر به فرد (GUID) را اختصاص می دهد که یک عدد 128 بیتی است که فقط سخت افزار شما را مشخص می کند. درایوهای GPT از محدودیت های یک درایو MBR رنج نمی برد و در سیستم عامل ویندوز می تواند تا 128 پارتیشن مختلف داشته باشد و از پارتیسن توسعه یافته استفاده نکند.

 

یک تفاوت عمده دیگر در درایوهای GPT ذخیره اطلاعات بوت است. برخلاف درایوهای MBR، درایو GPT چندین نسخه از داده های بوت را در چندین پارتیشن ذخیره می کند و بازیابی را بسیار ساده تر می کند.

 

همه نسخه های ویندوز نمی توانند از طریق یک درایو پارتیشن شده با GPT بوت شوند چون بسیاری از آنها به یک سیستم مبتنی بر UEFI نیاز دارند.

  • ویندوز 10 ، 8 / 8.1 ، 7 و ویستای 64 بیتی برای راه اندازی از درایو GPT به یک سیستم مبتنی بر UEFI نیاز دارند.
  • ویندوز 10 و 8 / 8.1 نسخه 32 بیتی برای راه اندازی از درایو GPT به یک سیستم مبتنی بر UEFI نیاز دارند.
  • ویندوز 7 و ویستا 32 بیتی نمی توانند از درایو GPT بوت شوند.
  • تمام نسخه های ذکر شده ویندوز می توانند از درایو GPT بخوانند و روی آن بنویسند.

 

سایر سیستم عامل ها هم از سیستم های GPT استفاده می کنند. به عنوان مثال اپل حالا از GPT به جای Apple Partition Table (APT) خود استفاده می کند. به علاوه، لینوکس از درایوهای GPT داخلی پشتیبانی می کند.

 

در نظر داشته باشید که کلیه مراحل را باید به دقت انجام دهید و مسئولیت هر نوع اقدامی کاملاً بر عهده خودتان خواهد بود.

 

 

تبدیل MBR به GPT

 

همانطور که مشاهده کردیم، GPT جدیدترین نوع جدول پارتیشن است که بازیابی بهتر و سازگاری کلی بهتر را ارائه می دهد. قبلا تبدیل درایو MBR به GPT به معنای پایک کردن درایو به عنوان بخشی از فرایند کانورت بود.

 

دو ابزار وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها درایو خود را بدون از دست دادن اطلاعات و با خیال راحت تبدیل کنید. 

 

توجه داشته باشید که در تبدیل MBR به GPT بازگشتی وجود ندارد مگر این که درایو خود را پاک کنید. این فرایند کاملاً یک طرفه است.

 

 

تبدیل MBR به GPT با Command Prompt و MBR2GPT

 

MBR2GPT مایکروسافت از قبل در سیستم شما به عنوان بخشی از Windows 10 Creators Update موجود است. با استفاده از این ابزار می توانید با کمترین دردسر درایو MBR خود را به GPT تغییر دهید در ادامه نحوه انجام این کار آورده شده است:

 

روی منوی Start کلیک راست کنید و Disk Management را انتخاب کنید؛ دیسکی که می خواهید تبدیل کنید را پیدا کنید، روی آن کلیک راست کنید و Properties را انتخاب کنید. به سربرگ Volume بروید. در قسمت Partition Style می توانید نوع پارتیسن فعلی خود را که MBR است را مشاهده کنید و در قسمت Disk هم می توانید شماره هارد خود را مشاهده کنید (به طور مثال Disk 0).

 

 

gpt-1.jpg

 

کلید ویندوز و X را فشار دهید بعد از لیست Command Prompt (Admin) را انتخاب کنید. یا می توانید منوی Start را کلیک کنید و برای Command Prompt سرچ کنید از لیست نتایج این ابزار را کلیک راست کنید و گزینه Run as Administrator را انتخاب کنید.

 

حالا با استفاده از دستور زیر باید دیسکی که می خواهیم تبدیل کنیم را تایید کنیم.

mbr2gpt /validate /disk:[enter your disk number here] /allowFullOS

 

به جای :[enter your disk number here] باید شماره دیسک خود را که در بالا نحوه پیدا کردن آن را یاد دادیم، تایپ کنید.

این اعتبار سنجی فقط چند لحظه طول می کشد. اگر دیسک مطابق با شرایط تبدیل نیست، خطایی دریافت خواهید کرد. به عنوان مثال، خطای زیر از یک درایو نامعتبر ناشی شده است چون شرایط لازم را ندارد.

 

سپس عبارت زیر را تایپ و اینتر کنید تا فرایند کانورت شروع شود. این فرآیند خیلی سریع اتفاق می افتد و فقط به چند ثانیه زمان نیاز است.

mbr2gpt /convert /disk:[enter your disk number here] /allowFullOS

 

برای راه اندازی به حالت UEFI باید فریم ویر خود را تغییر دهید. بعد از راه اندازی مجدد سیستم، BIOS/UEFI را فشار دهید. برخلاف حالت قدیمی یا سایر معادل ها؛ نوع بوت را به حالت UEFI تغییر دهید.

 

mbr-gpt-2.jpg

 

 

استفاده از نرم‌افزار EaseUS برای تبدیل MBRبه GPT

 

روش دوم برای تبدیل MBR به GPT استفاده از نرم‌افزار EaseUS Partition Master Professional است. برای این کار به سایت EaseUS Partition Master رفته و سپس برای دانلود و نصب برنامه اقدام کنید (البته نسخه آزمایشی این برنامه رایگان است).

 

 

easus.jpg

 

EaseUSPartition Masterرا باز کنید و منتظر بارگذاری درایوهای خود باشید. درایوی که می خواهید تبدیل کنید را پیدا کنید. دیسک را انتخاب کرده و سپس راست کلیک کنید و گزینه Convert MBR to GPT را انتخاب کنید .

 

دکمه Apply را در نوار ابزار انتخاب کنید. پس از اعمال درخواست ، سیستم شما مجدداً راه اندازی می شود. به صفحه عملکرد EaseUS Partition Master می رسید که روند تبدیل را نشان می دهد.

 

برای راه اندازی به حالت UEFI باید فریم ویر خود را تغییر دهید. پس از راه اندازی مجدد سیستم، کلید ورود BIOS / UEFI را فشار دهید. برخلاف حالت قدیمی یا سایر معادل ها، نوع بوت را به حالت UEFI تغییر دهید.

 

شما حالا درایو MBR قدیمی خود را به درایو GPT تبدیل کرده اید و کنترل بیشتری روی نحوه استفاده از درایو خود دارید. اگر سیستم شما بعد از تبدیل از کار افتاد، به خاطر داشته باشید که به تنظیمات BIOS / UEFI خود بروید و مطمئن شوید که گزینه بوت UEFI فعال است.

 

 

 

نویسنده : محمد مهدی سادات

۵
از ۵
۱۳ مشارکت کننده

جست و جو

تماس با ما

با ما تماس بگیرید و از مشاورین ما کمک بخواهید.
0919-2584104

ما را دنبال کنید!

منتخب سردبیر